Za volantem v zahraničí: Jak je to s platností českého řidičáku?

Chystáte se do zahraničí, ale nevíte si rady s platností českého řidičského průkazu? Společně s odborníky z pražské autoškoly KING jsme pro vás připravili praktický manuál, ve kterém najdete odpovědi na všechny důležité otázky.

V České republice aktuálně platí pouze řidičské průkazy vzorů 7 a 8, starší vzory jsou neplatné. Nový řidičský průkaz umožňuje řízení vozidla v rámci celé EU i v některých zemích mimo unii. Autoškola KING přesto doporučuje vystavení mezinárodního řidičského průkazu. Předejdete tím případným problémům s policií, která evropský řidičák nemusí stačit.

Kde o mezinárodní ŘP zažádat a kolik vás bude stát?

O mezinárodní řidičský průkaz můžete zažádat na úřadě evidence řidičů. Budete potřebovat fotografii 35 × 45 mm (nebo se necháte vyfotit na místě), občanský a řidičský průkaz a 50 Kč na uhrazení poplatku.

Mezinárodní řidičské průkazy se vydávají ve dvou různých variantách, ale tím se zabývat nemusíte. Správný typ za vás vybere úředník na základě země, ve které budete řídit vozidlo. Pražská autoškola upozorňuje, že v zahraničí musíte mít vždy s sebou také klasický řidičák, protože mezinárodní je pouze doplňkovým dokladem.

Jaký je rozdíl mezi vídeňským a ženevským typem mezinárodního řidičáku?

Hlavní rozdíl mezi ženevským a vídeňským řidičským průkazem spočívá v době platnosti. Ženevský má platnost jeden rok a vystavuje se při cestách do USA a Kanady. Vídeňský mezinárodní řidičský průkaz platí po dobu tří let

Zatímco v některých zemích uznávají oba typy mezinárodních řidičských průkazů, někde můžete narazit na povinnost jednoho konkrétního typu.

Pravidelně aktualizovaný seznam států, které uznávají mezinárodní řidičský průkaz, najdete na tomto odkazu.